BASTARDA

Bastarda to formacja założona przez niezwykłego klarnecistę, improwizatora i kompozytora Pawła Szamburskiego, u boku którego pojawią się wybitni instrumentaliści – Tomasz Pokrzywiński grający na wiolonczeli oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym.

Artyści podejmują wątki sakralnych, łacińskich pieśni i motetów Petrusa Wilhelmiego z Grudziądza (1392 – 1480), jednego z pierwszych polskich twórców muzyki średniowiecznej. Poeta i kompozytor Petrus Wilhelmi był związany z Akademią Krakowską, którą ukończył ok. roku 1430-go oraz z dworem cesarza Fryderyka III. Zachowane utwory Petrusa, których jest ponad 30, skupiają jak w soczewce ówczesne tendencje muzyczne i są ważnym świadectwem uczestnictwa naszego regionu w europejskiej wspólnocie kulturowej.

Paweł Szamburski ze swoimi partnerami, posiłkując się metodą „viola bastarda” czyli swobodnych skoków miedzy kolejnymi głosami pieśni, improwizują wokół średniowiecznych melodii – po mistrzowsku osiągając głęboki, wręcz mistyczny nastrój utworów. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą dają wyjątkową podstawę harmoniczną i rytmiczną dla klarnetowych ekspozycji tematów Petrusa.

To zjawiskowa podróż w średniowiecze, gdzie wehikułem jest estetyka muzyczna i wrażliwość twórców z XXI wieku.

Festiwalowy występ będzie wydarzeniem podwójnie premierowym: po raz pierwszy Bastarda zabrzmi „na żywo”, a sam koncert towarzyszyć będzie wydanej właśnie płycie.

Gościem specjalnym, zarówno na koncercie jak i w nagraniu płytowym jest jeden z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia –  pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki.

Fotorelacja z koncertu: