Bester Quartet

„Księgi aniołów wg Zorna”

Wybitny amerykański kompozytor John Zorn, guru światowej sceny nowej muzyki żydowskiej, swoją tytaniczną pracę nad cyklem „Księgi aniołów” rozpoczął w latach 90-tych ubiegłego wieku. To wieloczęściowe dzieło stanowi niezwykły pomost pomiędzy tradycją i mistyką żydowską, a eklektyczną muzyką przełomu wieków. Do tej pory powstało 31 części/ksiąg, które interpretowali wybitni artyści naszych czasów m.in. David Krakauer, Pat Metheny, Eric Friedlander. Każda z części przybierała finalnie kształt odrębnego, wydanego na płycie dzieła.

Bester Quartet uczestniczył już w tym potężnym wydarzeniu nagrywając V część Księgi Aniołów. Na Festiwalu Jarosław Bester – lider i twórca formacji Bester Quartet przedstawi, wraz z towarzyszącymi mu muzykami, prapremierę projektu, który jest jego autorskim, subiektywnym wyborem ze wszystkich dotychczasowych części wielkiego „zornowskiego” cyklu.

Bester Quartet jest fenomenem na światowej scenie. Tworzą go czterej znakomici, klasycznie wykształceni instrumentaliści: Jarosław Bester na akordeonie, Oleg Dyyak na instrumentach perkusyjnych i klarnecie, Dawid Lubowicz na skrzypcach i Maciej Adamczyk na kontrabasie. Grają muzykę o szerokim przekroju stylistycznym, która jest niezwykłą, magiczną asymilacją klasyki, jazzu, brzmień etnicznych i współczesnej kameralistyki. Tworząc oryginalny, odważny artystycznie repertuar zespół nieustannie zdobywa uznanie publiczności i krytyki jako jeden z najciekawszych na świecie.

Formacji Bester Quartet na festiwalowym koncercie towarzyszyć będą:
Jorgos Skolias – śpiew
Magda Pluta – wiolonczela
Tomasz Ziętek – trąbka

Fotorelacja z koncertu: