OSJAN

„Roots”

Legendarna formacja Osjan już od kilku dekad elektryzuje słuchaczy wyjątkową, awangardową muzyką, w której obecny jest niemal cały świat. Brzmienia i frazy hinduskie zjawiskowo przeplatają się z afrykańskim i bliskowschodnim folklorem, a fragmenty przywodzące na myśl średniowieczne misteria z klasyką i jazzem. W ich muzyce centralne miejsce od zawsze zajmuje rytm – ten najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach i wyznaniach element ekspresji. Równie ważna jest cisza pomiędzy dźwiękami tworząca przestrzeń skupienia i zadumy.

Nic jednak nie wydarzyłoby się bez mistycznego wręcz skumulowania emocji podczas każdego z koncertów. Tworzy się ów niezapomniany korowód, który prowadzi słuchaczy w niezwykły, niemal sakralny świat tworzony przez muzyków grupy Osjan. Wszyscy stajemy się świadkami narodzin odwiecznego rytuału wokół którego zawsze kumulowały się wierzenia i obrzędy.

Grupa Osjan współpracowała między innymi z Jerzym Grotowskim, Krystianem Lupą, Donem Cherry i Tomaszem Stańko. Wielokrotnie i z wielkim powodzeniem występowali na prestiżowych krajowych i międzynarodowych festiwalach artystycznych. W dorobku mają dziewięć znakomicie przyjętych płyt.

Po kilku latach milczenia kultowa formacja powraca w swoim najsilniejszym składzie:
Jacek Ostaszewski – flety proste, kaya – kum, flet bambusowy, głosy
Wojciech Waglewski – gitary, marimba, głosy
Radosław Nowakowski – conga, instrument perkusyjne
Milo Kurtis – calangu, drumle, instrumenty perkusyjne

Fotorelacja: