22.10.21 (PT) G. 19:30
- SYGNOWANO ARVO PÄRT(LUTOSŁAWSKI QUARTET, WANIA, LOBEDAN)
/ KUP BILET /
Inspiracją literacką były i niezmiennie są dla Pärta teksty liturgiczne, a muzycznie od zawsze pociągają go surowe brzmienia dawnych wieków. Dziś śmiało można powiedzieć, że ta unikalna, ascetyczna w formie i nawiązująca do średniowiecznej, a jednocześnie nowatorska, muzyka podbiła wszystkie kontynenty.
De Pacem Domina – na kwartet smyczkowy
Alina – na fortepian solo
Fratres – na skrzypce i fortepian
Improwizacja I – na kwartet smyczkowy
Es sang vor langen Jahren – na głos, skrzypce i altówkę
Improwizacja II – na fortepian
Summa – na kwartet smyczkowy
My Heart’s in the Highland – na głos, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian
Fratres – na kwartet smyczkowy
Spiegel im Spiegel – na skrzypce i fortepian
NOWA MIODOWA – SALA KONCERTOWA ZPSM NR 1
(UL. RAKOWIECKA 21)
24.10.21 (ND) G. 19:30
- OLIVIER MESSIAEN – KWARTET NA KONIEC CZASU(ELJASIŃSKI, PEPOL, WĄSIK, MARKOWICZ)
Inspiracją do napisania „Kwartetu” była dla Messiaena lektura księgi Apokalipsy i głęboka wiara, której świadectwo dawał w swej twórczości przez całe życie, ale także poczucie izolacji i swoistej jenieckiej „nierzeczywistości”. Dzieło artysta opatrzył inskrypcją: Pamięci Anioła Apokalipsy, który wznosi ramię ku niebiosom mówiąc „czasu już nie będzie”.
Udział w festiwalowym wykonaniu „Kwartetu” muzyków tak wybitnych, klasycznie wykształconych, kojarzonych także z zupełnie innymi światami muzyki, daje pełną gwarancję powstania dzieła intrygującego i nowatorskiego, które z całą pewnością zostanie zaliczone do kanonu polskich wykonań muzyki współczesnej.
Łączony bilet na koncerty OLIVIER MESSIAEN – KWARTET NA KONIEC CZASU i APPARITION do kupienia na biletyna.pl
STUDIO KONCERTOWE PR IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO
(UL. MODZELEWSKIEGO 59)
- APPARITION(KSIĄŻEK, ZUBEL)
/ KUP BILET /
Zubel i Książek zabierają nas w niezwykłą podróż, pełną niedopowiedzeń, ukrytych barw, mistycznych baśni i magii. Od Ravela, Szymanowskiego i Obradorsa poprzez „Amerykę” Samuela Barbera po utwory George’a Crumba napisane do „żałobnych” wierszy Walta Whitmana. Ta pełna urody, zjawiskowa muzyka z powodzeniem udowadnia, że domeną liryki wokalnej jest świat wyobraźni, a jej naturą delikatność i ulotność.
Przy fortepianie zasiadł Krzysztof Książek, który po sukcesach w chopinowskich konkursach z powodzeniem sięga do różnorodnego repertuaru. W prezentowanym projekcie jest pełnoprawnym partnerem Zubel, bez którego nic by się nie udało.
Album sygnowany przez tych dwoje artystów otrzymał Fryderyka 2020 w kategorii Album Roku – Recital solowy.
Łączony bilet na koncerty OLIVIER MESSIAEN – KWARTET NA KONIEC CZASU i APPARITION do kupienia na biletyna.pl
STUDIO KONCERTOWE PR IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO
(UL. MODZELEWSKIEGO 59)
25.10.21 (PN) G. 19:30
- HYMN O NIESZCZĘSNYM ROZBITKU(CHAMOUN, SZPURA, GÓRCZYŃSKI, MAZURKIEWICZ)
Live
/ TRANSMISJA ONLINE /
Koncert będzie transmitowany bezpłatnie w serwisie youtube Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na platformie vod.warszawa.pl. Platforma VOD Warszawa powstała z inicjatywy i ze środków finansowych m.st. Warszawy i umożliwia działania na rzecz maksymalnej dostępności kultury. Jej operatorem jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Michał Górczyński, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu, to jeden z najciekawszych improwizatorów i eksperymentatorów muzycznych w naszym kraju. Kilka lat temu zapoczątkował intrygujący projekt „muzyka do języków”, gdzie różne kulturowo tradycje poetyckie doznają magicznego wręcz połączenia z jego autorską muzyką. Kolejna odsłona tej muzyczno-poetyckiej epopei, przygotowana specjalnie na Festiwal Muzyka – Wiary Muzyka Pokoju, zgłębia archaiczną, sakralną poezję Jazydów – wyznawców jednej z bardziej zagadkowych religii synkretycznych na świecie, tragicznie doświadczonych przez losy historii i fundamentalny radykalizm islamski obecnych czasów.
Materią literacką, która posłużyła Górczyńskiemu do stworzenia niezwykłego wydarzenia była głęboko osadzona w tradycji księga świętych hymnów Jazydów – „Qewle Zebuni Meksur”. Jego kompozycje towarzyszące sakralnej poezji Jazydów podkreślają i eksponują pierwiastek tajemniczości i pełnego mistycyzmu „wytłumienia”, które stało się tu świadomym środkiem artystycznej ekspresji. „To misterny splot wyjątkowych tekstów z muzyką awangardową, improwizowaną, wątkami bliskowschodnimi, kojarzący się z jazzem czy współczesną kameralistyką, natchniony świat nowej muzyki” – tak o projekcie mówi sam autor.
Tak odmienni w kulturowych tradycjach, doskonali artyści, wykreowali świat, w którym ponad wszelkimi podziałami, językiem muzyki XXI wieku, toczy się barwna opowieść ze świętymi hymnami Jazydów w tle. Intrygująca, niezwykła i nie dająca się zapomnieć.
STUDIO POLSKIEGO RADIA IM. WŁADYSŁAWA SZPILMANA
(AL. NIEPODLEGŁOŚCI 81)
- TRZY ROZMOWY(DYS)
Live
/ TRANSMISJA ONLINE /
Koncert będzie transmitowany bezpłatnie w serwisie youtube Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na platformie vod.warszawa.pl. Platforma VOD Warszawa powstała z inicjatywy i ze środków finansowych m.st. Warszawy i umożliwia działania na rzecz maksymalnej dostępności kultury. Jej operatorem jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Wybitny pianista i improwizator Krzysztof Dys wykształcenie muzyczne zdobył w poznańskiej Akademii Muzycznej. W dorobku ma liczne, prestiżowe nagrody na polu muzyki klasycznej i jazzowej oraz pełną sukcesów współpracę z czołowymi postaciami naszej jazzowej sceny. Jego wyjątkową wrażliwość i nietuzinkową osobowość artystyczną, a nawet swego rodzaju osobliwość muzyczną doceniają liczni słuchacze i świat krytyki muzycznej.
„Dzięki swoim rozlicznym talentom Dys jest niezwykle ważną postacią we współczesnej muzyce. Prezentuje inny, świeży głos dzięki połączeniu swoich zdolności wirtuoza i kreatywnego umysłu. Swoją twórczością wypełnia lukę pomiędzy nową muzyką a jazzem. To muzyka najwyższego kalibru i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku lat jego pozycja poważnego artysty umocni się dzięki wzrastającej międzynarodowej sławie” – tak o Krzysztofie Dysie mówi jeden z najznakomitszych na świecie klarnecistów, wizjoner współczesnej muzyki Evan Ziporyn.
STUDIO POLSKIEGO RADIA IM. WŁADYSŁAWA SZPILMANA
(AL. NIEPODLEGŁOŚCI 81)
26.10.21 (WT) G. 19:30
- LEGGEREZZA(PEPOL, MYSŁOWSKA, ZAKROCKI)
/ KUP BILET /
„… Zdejmować ciężar z ludzkich postaci, ciał niebieskich, miast…”
– Italo Calvino
Leggerezza (z włoskiego „lekkość”) to projekt stworzony specjalnie dla Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola, oraz altowiolistę chętnie sięgającego po inne instrumenty Patryka Zakrockiego.
Artyści budują w nim wielowątkowy muzyczny świat złożony z dźwiękowych interpretacji wybranych tekstów z „Wykładów amerykańskich” – poetycko-filozoficznego testamentu Italo Calvino. To poszukiwanie lekkości jako odpowiedź na ciężar rzeczywistości, któremu przeciwstawiają się czułość, subtelność, zachwyt i uważność na „drobne, świetliste ślady rzeczy, przeciwstawione mrocznej katastrofie” – przesłanie, które obecnie nabiera szczególnej aktualności.
Łącząc i przetwarzając brzmienie wiolonczeli, głosu i gitary preparowanej, a także doświadczenia różnych praktyk muzycznych, artyści tworzą wywiedzione z improwizacji, kontemplacyjne, liryczne moments musicaux, ilustrujące poszczególne fragmenty tekstu, dążąc do równowagi między dźwiękiem a oddechem, ekspresją a przestrzenią.
Powstało dzieło wyjątkowe, rozwibrowane głębokimi emocjami, a zarazem przepełnione refleksją i mistrzowską powściągliwością. Dzieło na miarę muzyki XXI wieku, nowatorskie, kompletne i urzekająco piękne.
KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-REFORMOWANY
(AL. SOLIDARNOŚCI 76A)
Bilety na festiwalowe koncerty 22, 24 i 26 października można zakupić na naszej stronie internetowej, a także poprzez portale biletyna.pl i ewejsciowki.pl. Zachęcamy do zakupu biletów przez Internet.
Na seans filmowy 23 października i koncerty 25 października obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu od 11 października.
Sprzedaż stacjonarna biletów w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa, 1 piętro) w godz. 9.30 – 14.30 od poniedziałku do piątku. W miarę dostępności, bezpośrednio przed wydarzeniami będą sprzedawane bilety na wolne miejsca, które zostaną wskazane przez obsługę festiwalu.
Każda z osób uczestniczących w wydarzeniu zobowiązana jest do wypełnienia oświadczenia COVID -19 otrzymanego wraz z biletem. Druk oświadczenia będzie również dostępny na miejscu wydarzenia.